Vibratory.org Sexuální zdraví Velikost penisu

Velikost penisu

aktualizováno květen 2024
velikost-penisu.jpg
Průměrná velikost je menší, než si mnoho mužů myslí, většina žen je s ní spokojená. Velikost penisu není klíčová pro schopnost uspokojit partnerku či vést plnohodnotný (nejen) sexuální život. Metody pro zvětšení penisu jsou zpravidla dočasné a mohou nést riziko vedlejších účinků.
Autor recenze:
Eva Krause,
Poslední úpravy:
květen 2024

Rozměry pohlavních orgánů

Pokud vás někdy trápila velikost vašeho penisu, jistě v tom nejste sami.

Velikost mužského pohlavního orgánu byla dlouho považována za ukazatel hladiny testosteronu a sexuální výkonnosti člověka. Jde však o mýtus.

Mnoho mužů si přeje, aby měli větší penis, ačkoli mají zcela normální velikost. Z různých výzkumů vyplývá, že většina žen je s velikostí penisu svého partnera spokojená.

Nemusíte tedy mít obavy, pravděpodobně se se svou velikostí pohybujete v průměrném rozmezí. I kdyby ne – neodráží to vaši mužnost nebo schopnost sexuální uspokojit partnerku.

Průměrná velikost penisu

Průměrná velikost penisu není zdaleka tak velká, jak si mnozí lidé myslí. Samozřejmě je důležité zvážit aktuální stav penisu, nicméně průměrné velikosti jsou takové:

  • délka ochablého penisu: 9,16 cm
  • délka penisu v erekci: 13,12 cm
  • obvod ochablého penisu: 9,31 cm
  • obvod penisu v erekci: 11,66 cm.

Dle komplexního přehledu výzkumů, který sestavil Bruce M. King, se průměrná délka penisu pohybuje mezi 12,95 cm až 13,97 cm . Nicméně některé studie spoléhaly na vlastní měření dobrovolníků, uvedené údaje proto mohly být nepřesné.

Měření penisu

Pokud chcete změřit délku svého penisu, je třeba být pečlivý. U špičky penisu je to jednoduché – stačí měřit po konec žaludu. Nicméně u těla je třeba přiložit metr až těsně ke stydké kosti.

Je tedy třeba stlačit veškerý tuk v tomto místě. Nepočítejte délku předkožky, která přesahuje penis. Jestliže chcete měřit obvod, je vhodné zvolit místo u těla, případně blíže ke středu penisu.

Vliv velikosti penisu

Velký penis není zárukou, že vaši parnterku sexuálně uspokojíte.
Velký penis není zárukou, že vaši parnterku sexuálně uspokojíte.

Častou otázkou je, zda záleží na velikosti penisu. Odpovědí je, že při sexu na ní nezáleží. Velikost totiž žádný vliv na funkci či zdraví.

Penis nemusí být velký, abyste mohli mít sex, močit nebo se rozmnožovat. Obavy z toho, že máte menší penis než je průměr, vám mohou ubírat sebevědomí a ovlivnit tak to, jak si sex užíváte.

Stres a úzkosti navíc mohou vést ke ztížení dosažení erekce nebo vyvrcholení. Psychologické faktory jsou častou příčinou erektilní dysfunkce.

Zvýšení sebevědomí

Sebevědomí je pro uspokojivý sexuální život velmi důležitý. Pokud nejste spokojeni se svým tělem – ať už pod úrovní pasu či jinde – nabízí se několik tipů, jak to zlepšit.

  • Nesrovnávejte se s ostatními, včetně přátel a známých osobností na sociálních sítích, v televizi a podobně.
  • Naučte se pracovat s tím, co máte – najděte ty pravé polohy, ať už máte podprůměrný či naopak větší penis.
  • Pravidelně se hýbejte – můžete tak zlepšit svůj vzhled, ale hlavně kondici, výdrž a snížit hladinu stresu.
  • Spojte se s odborníky – pokud máte problém se sebevědomím, může být dobré obrátit se na psychologa či terapeuta, který vám pomůže najít řešení.

Faktory ovlivňující velikost penisu

S délkou penisu jsou spojovány různé mýty. Například to, že velikost nohy či masturbační návyky velikost ovlivňují. Pro tato tvrzení však neexistují žádné důkazy.

Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím velikost penisu je genetika. Stejně jako je například barva očí dána dědičnými faktory, i velikost penisu je závislá na dědičnosti. Nicméně existují i další méně významné faktory, které však mají určitý vliv.

Hormony

Pokud se během těhotenství objeví hormonální problémy, může to ovlivnit plod, včetně penisu. Může jít například o situaci, kdy tělo matky produkuje nedostatek hormonu potřebného k produkci testosteronu u plodu. Případně může dojít k tomu, že plod na testosteron nereaguje – jde o takzvanou androgenní necitlivost.

Výživa

Podvýživa během těhotenství může zabránit správnému růstu penisu plodu. Stejně tak u dospívajících, kteří mají nedostatek živin během puberty, může dojít k opožděné pubertě. To způsobuje menší varlata a penis.

Erekce

Čím silnější erekce, tím větší je váš penis. Nedostatečně prokrvený penis se nemůže zvětšit na své maximum. Pro lepší erekci existují různé tipy a triky. nebo můžete vyzkoušet přírodní přípravky (tablety) na erekci. Obsahují výtažky z bylin, minerály a aminokyseliny které podporují tvrdší penis.

Zvětšení penisu

Mnoho mužů jistě zajímá, zda lze zvětšit penis. Jsou dostupné různé metody, většinou jsou však pouze dočasné. Vyhýbejte se „zázračným“ pilulkám a olejíčkům dostupným na internetu, ty mohou naopak uškodit.

Jednou z možností, jak alespoň krátkodobě zvětšit penis, je vakuová pumpa . Ta přivádí do tkáně více krve a rozšiřuje cévy – penis je tak větší a tvrdší. Nasazením erekčního kroužku lze tyto účinky prodloužit. Jde o bezpečnou metodu, pokud pomůcky používáte správně.

Mírné prodloužení penisu nabízí i takzvaná trakční zařízení. Ta jsou používána zejména pro korekci zakřivení a deformace penisu, nicméně mohou mít přínos i pro lidi s menším penisem . Zejména pokud trpí Peyronieho chorobou, která se projevuje deformovaným a zakřiveným penisem. To vyplývá ze studie Justina Mehra a kol., nicméně jsou potřebné další výzkumy.

Operace penisu nepřináší skvělé výsledky, zvětšení bývá pouze minimální a může vést k nepříjemným vedlejším účinkům jako je zjizvení, infekce či dokonce ztráta funkce. Neexistuje tedy žádná bezpečná a efektivní metoda, jak zvětšit penis.

Shrnutí

Velikost penisu je často předmětem obav u mnoha mužů. Nicméně tento parametr není klíčovým měřítkem sexuálního výkonnosti či schopnosti uspokojit partnerku.

Nemá proto smysl zbytečně se trápit velikostí penisu – zvětšení stejně zařídit nelze. Proto je důležité pracovat spíše na svém sebevědomí a využít to, co vám bylo dáno.