Libido (sexuální touha) vyjadřuje míru chuti na sex.
Mnohdy se objevují očekávání, že muži mají vysoký sexuální apetit a ještě jsou za to chváleni. Zatímco pokud se vysoké libido objeví u žen, může se to zdát jako něco odsouzeníhodného.
Ve skutečnosti však nelze říci, zda je libido dobré či zlé. Jde jednoduše o určitý stav, který se může v průběhu života z různých důvodů měnit a kolísat. Nelze určit, jaká hladina sexuální touhy je normální, nicméně mohou se objevovat extrémy.
Pokud má člověk vysoké libido, pravděpodobně bude častěji vyhledávat sexuální aktivity či masturbaci.
Vysoká sexuální touha může obecně vést ke spokojenějšímu životu, díky uspokojení. Dále nabízí řadu zdravotních výhod, včetně:
Existuje určitý rozdíl mezi silnou touhou a přespříliš vysokým libidem. Pokud se váš sexuální apetit vymyká kontrole a negativně ovlivňuje váš každodenní život, je dobré to řešit. Může jít o příznak hormonální nerovnováhy, neurologické poruchy či poruchy nálady.
To, že je vaše libido až příliš velké, vám může napovědět několik příznaků:
Existují různé příčiny, například:
Pro správnou léčbu je důležité odhalit příčinu. Pokud je libido zvýšené vlivem nějakého léku či látky, je třeba přestat ji konzumovat. Případně je třeba léčit neurologické či psychické poruchy. Pomoci může i psychoterapie a zvýšení fyzické aktivity.
Nízké libido je mnohem častější a má mnohem více potenciálně léčitelných příčin. Diagnostikovat nízké libido může být složité, neexistují totiž žádná obecná kritéria. „Normální“ sexuální touha se totiž u každého může lišit.
Mezi běžně uváděné příznaky snížené sexuální touhy patří:
Častou příčinou nízkého libida jsou hormonální změny. Pokles pohlavních hormonů jako je estrogen, progesteron či testosteron mohou způsobovat ztrátu sexuální touhy. Testosteron ovlivňuje zejména muže, při nízké hladině tohoto hormonu je snížení apetitu zcela běžné.
Hladinu pohlavních hormonů navíc nepřímo ovlivňuje stres. Navíc způsobuje uvolňování hormonů zvaných kortizol a adrenalin, které potlačují produkci testosteronu.
I u žen může dojít k poklesu libida v důsledku nízké hladiny testosteronu. Častěji jde však o nedostatek estrogenu. Dle studie Lisy Dawn Hamilton a kol. se s nízkou sexuální touhou vlivem přirozeného poklesu estrogenu potýká 26 % žen před menopauzou a 52 % žen v menopauze.
Mezi další možné příčiny patří:
Trvale nízké libido může být příznakem hypoaktivní poruchy sexuální touhy , jak vyplývá ze studie Irwina Goldsteina a kol. Jde o poruchu nálady charakterizovanou nedostatek sexuální touhy či fantazií, a to bez zjevné zdravotní příčiny.
Klíčem k efektivní léčbě nízkého libida je odhalení příčiny. Mnohdy je třeba provést několik změn, které povedou ke zvýšení sexuální touhy.
Jednou z nich je obecně změna životního stylu. K nízkému libidu přispívá sedavý způsob života, kouření a nadužívání alkoholu. S tím je třeba přestat, pomůže také zařadit více pohybu a dodržovat zdravou stravu.
Dále může pomoci behaviorální terapie. Promluvit si s terapeutem jako jedinec či jako pár vám může pomoci vyřešit tento problém. Zároveň tak zlepšíte komunikaci a můžete najít nové způsoby, jak zlepšit intimní život.
V některých případech mohou být vhodným řešením i léky. U mužů jde mnohdy o léky na erektilní dysfunkci, jelikož pomáhají zvýšit sebevědomí u lidí, kteří mají úzkosti ze špatného sexuálního výkonu.
Zvážit lze i přírodní doplňky stravy, vhodná je například maca či kozlík. Tyto byliny mohou potenciálně zvyšovat libido. U mužů lze používat doplňky stravy na zvýšení testosteronu, díky čemuž se zvýší i libido.
Libido je ovlivněno řadou faktorů, ať už jde o fyzické zdraví, náladu, samotný mozek či hormony. Neexistuje ustálená hladina toho, jaké libido je „normální“. Nicméně pokud na sobě pozorujete změny a vaše chuť na sex se mění, může jít o příznak jiných problémů. Proto je důležité tento problém řešit a odhalit jeho příčinu.