Vibratory.org Sexuální zdraví Erekce a erektilní dysfunkce

Erekce a erektilní dysfunkce

aktualizováno květen 2024
erektilni-dysfunkce.jpg
Erekce je zásadní pro uspokojivý sexuální život mužů a větěinou i žen. Nemoc erektilní dysfunkci snižuje schopnost dosáhnout a udržet pevnou erekci. Pochopení příčin a možné léčby je klíčové pro řešení erektilní dysfunkce a obnovení plnohodnotného sexuálního života.
Autor recenze:
Eva Krause,
Poslední úpravy:
květen 2024

Co je erekce

Erekce znamená vzpřímení a ztvrdnutí penisu.

Během sexuálního vzrušení dochází vlivem nervové soustavy k uvolňování chemických látek, což vede ke zvýšení průtoku krve do penisu. Krev proudí do dvou komor penisu, které jsou tvořeny houbovitou svalovou tkání. Tyto komory nejsou duté, dochází k jejich rozšíření a zachycuje se v nich krev. Tlak krve zpevňuje penis a způsobuje tak vzpřímení penisu.

Když dojde k orgasmu, spustí se jiné nervové signály, jejichž vlivem dochází ke stažení tkáně v penisu, krev odchází zpět do oběhu a erekce klesá.

penis.jpg

Co je erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce, označována též jako impotence, je neschopnost dosáhnout a udržet erekci dostatečně pevnou pro sexuální styk. Občasné potíže s erekcí nejsou důvodem k obavám. Ovšem pokud jde o dlouhodobý opakovaný problém s postavením penisu, může impotence vést ke stresu, snížení sebevědomí a problémům ve vztahu.

Příčiny erektilní dysfunkce jsou různé. Často může jít o příznak jiného zdravotního problému. Pokud vás trápí časté a dlouhodobé problémy s erekcí, je vhodné obrátit se na lékaře.

S vyšším věkem je výskyt impotence častější. S každou dekádou se riziko impotence zvyšuje – zatímco u 50letých mužů tímto problémem trpí zhruba 50 %, u 60 letých jde již o 60 %.

Nicméně erektilní dysfunkce se může objevit i u mladších lidí. Dle studie Paola Capogrossa a kol. je jeden ze čtyř pacientů trpících impotencí mladší 40 let . Je pozorována souvislost s kouřením a užíváním drog, životní styl může ovlivnit rozvoj impotence.

Nejlepší tablety na erekci - srovnání a recenze
Nejlepší tablety na erekci - srovnání a recenze [2024]

Příznaky

Problémy s dosažením erekce se mohou čas od času objevit u každého. Pokud však tyto problémy přetrvávají, může se jednat o impotenci. Mezi symptomy patří:

Příčiny

Sexuální vzrušení je složitý proces, který ovlivňuje náš mozek, hormony, emoce, nervy, svaly a cévy. Erektilní dysfunkce tak může pramenit z problémů s kteroukoli z těchto oblastí. Také stres a duševní problémy mohou také vést k impotenci.

Někdy jsou příčiny kombinované – kvůli horšímu tělesnému stavu je erekce pomalejší a slabší. To vede k úzkosti, která nadále prohlubuje problém a může ještě zhoršit erektilní dysfunkci.

Fyzické příčiny

Mezi běžné fyzické příčiny erektilní dysfunkce patří:

Psychologické příčiny

Mozek má klíčovou roli při spouštění fyzických procesů, které vedou k erekci, počínaje pocitem sexuálního vzrušení. Řada věcí přitom může zasahovat do psychického rozpoložení a způsobovat či zhoršovat ED. Patří mezi ně například:

 • deprese, úzkost a další duševní poruchy,
 • stres,
 • problémy ve vztazích.
muz-ve-stresu.jpg

Rizikové faktory

S přibývajícím věkem může být složitější dosáhnout erekce a udržet ji pevnou. Nehledě na věk však existuje několik rizikových faktorů, které mohou významně přispívat rozvoji potence. Jde zejména o:

 • zdravotní potíže, zejména cukrovka a srdeční onemocnění,
 • kouření,
 • nadváha a obezita,
 • lékařské zákroky – operace prostaty, ozařování,
 • léky – antidepresiva, léky na vysoký tlak,
 • psychický stav – úzkost, deprese, stres,
 • užívání drog a alkoholu.

Léčba erektilní dysfunkce

Léčba erektilní dysfunkce začíná péčí o zdraví srdce a cév. Proto je třeba přestat kouřit, více se hýbat, přestat užívat alkohol či drogy – obecně mít zdravou životosprávu. Případně je vhodné léčit i psychické problémy.

Kromě úpravy životního stylu je využívána i další léčba:

 • perorální léky typu viagra,
 • terapie testosteronem,
 • penilní injekce,
 • vakuové pumpy,
 • penilní implantáty,
 • chirurgický zákrok po pánevním traumatu.

Podrobně o všech možných metodách píšeme v článku podpora erekce.

Konkrétní léčba vždy záleží na tom, co je příčinou impotence.

V počátečních stavech je možné využít i doplňky stravy na podporu erekce a sexuality (různé aminokyselina nebo bylinky) kegelovy cviky a zlepšení životního stylu.

Shrnutí

Erekce je důležitým aspektem sexuálního života. Impotence může být způsobena různými faktory a mnohdy má negativní dopad na sebevědomí a vztahy. Existuje přitom řada léčebných možností, které mohou pomoci překonat tento problém. Je důležité obrátit se na odborníky a najít vhodné řešení.