Vibratory.org Sexuální zdraví Bylinky na erekci

Bylinky na erekci

aktualizováno květen 2024
bylinky-na-erekci.jpg
Erektilní dysfunkce postihuje mnoho mužů a řada z nich hledá přírodní způsoby, jak zlepšit své sexuální zdraví. Řada rostlin má potenciál podpořit sexuální zdraví mužů, jsou však žádoucí další výzkumy. Byliny jsou častou volbou kvůli snadné dostupnosti volně prodejných doplňků stravy, nicméně nemohou nahradit tradiční léčbu (léky typu viagra).
Autor recenze:
Eva Krause,
Poslední úpravy:
květen 2024

Bylinky jako podpora sexuálního zdraví

Erektilní dysfunkce ovlivňuje schopnost muže dosáhnout erekce dostatečné pro sexuální styk.

K léčbě jsou dostupné různé prostředky (léky, operace, cvičení, doplňky stravy z bylin a aminokyselin, a další), někteří muži přitom dávají přednost přírodní alternativě.

Mnohé byliny mají potenciál zlepšovat sexuální funkce mužů. Nicméně stále existuje málo důkazů, které by podporovaly užívání bylinek pro léčbu erektilní dysfunkce. Některé rostliny mohou dokonce reagovat s léky, které užíváte.

Pokud chcete užívat vysoké koncetrace extraktů z bylin a zároveň užíváte léky, je vhodné to konzultovat s lékařem. Na obalech doplňků stravy jsou i přímo vypsané, při jakých potížích by jste doplněk neměli brát.

Škornice

Škornice
Škornice
Tato čínská bylina je využívána ke zmírnění různých sexuálních dysfunkcí, včetně erektilní dysfunkce. Není přesně jasné, jaký je mechanismus účinku. Rostlina pravděpodobně mění hladinu některých hormonů v těle, což může vést ke zlepšení sexuální výkonnosti.

Bylina může ovlivňovat srdeční činnost člověka, proto by ji neměly užívat osoby s onemocněním srdce.

Ginkgo biloba

Ginko biloba - jinan dvoulaločný
Ginko biloba - jinan dvoulaločný

Ginkgo je bylina, která je využívána již tisíce let k léčbě různých zdravotních potíží. Prospěšná při řešení potíží s erekcí může být zejména díky rozšiřování cév, čímž podporuje průtok krve do penisu.

Nicméně neexistují jasné vědecké důkazy, že by tak ginkgo opravdu fungovalo (respektive je vzorek testovaných osob stále malý).

Bylina může zvyšovat riziko krvácení, proto by ji neměli užívat lidé, kteří berou léky na ředění krve. Mezi další možné vedlejší účinky patří bolesti hlavy a žaludeční potíže.

Červený ženšen

Kořen červeného žešnšenu
Kořen červeného žešnšenu

Ženšen je bylina, která je zejména v Koreji ceněna pro svou schopnost zlepšovat erektilní dysfunkci. Ani v tomto případě si však vědci nejsou jistí, jaký je mechanismus účinku.

Jednou z teorií je, že ženšen ovlivňuje hladinu hormonů, které vedou k dosažení erekce. Další možností pak je to, že bylina podporuje průtok krve díky zvýšení množství oxidu dusnatého v těle. Studie na lidech mají zpravidla malý vzorek, proto nelze vyvodit jasný závěr.

Mezi vedlejší účinky patří nespavost. Při krátkodobém užívání se však nežádoucí účinky zpravidla nevyskytují.

Yohimbin

Strom Yohimbe
Strom Yohimbe

Yohimbin označuje strom a jako doplněk stravy je využíván extrakt z jeho kůry.

V organismu spouští receptory, které vyvolávají uvolňování hormonů – adrenalinu a noradrenalinu. Ty mohou blokovat účinky jiných látek, které jsou zodpovědné za zúžení cév v penisu. Nicméně užívání yohimbinu není doporučováno, jelikož má řadu nežádoucích účinků.

Mezi vedlejší účiny patří například vysoký krevní tlak, zrychlený srdeční tep a úzkosti.

Maca

Prášek z Macy
Prášek z Macy

Maca je bohatá na aminokyseliny, jód, železo a hořčík.

Jde o důležité látky, které obecně přispívají zdraví organismu. Existují tři druhy tohoto doplňku – černá, červená a žlutá maca. Černá maca může zmírňovat stres, který může být příčinou ED. Opět zde není kvalitní vědecký podklad, může proto jít o placebo efekt.

Obecně je užívání macy bezpečné, nicméně u lidí se srdečními potížemi se může objevit zvýšení krevního tlaku.

Kotvičník zemní

Známá bylina kotvičník zemní
Známá bylina kotvičník zemní

Tato rostlina je hojně využívána v Číně a Indii, je součástí ajurvédské a čínské medicíny.

Běžně se vyskytuje v doplňcích stravy pro muže, obsahuje steroidní saponiny a další významné složky. Ty mají schopnost zlepšovat erekci a sexuální výkonnost. Zejména díky zvýšení produkce oxidu dusnatého, který zlepšuje prokrvení tkání.

Vedlejší účinky se mohou objevit u lidí, kteří mají problém s vysokým krevním tlakem.

Shrnutí

Ačkoli některé byliny mají potenciál zlepšovat erektilní dysfunkci, stále neexistuje dostatek vědeckých důkazů o jejich účincích. Proto je třeba doplňky stravy brát s rezervou – mohou vám ulevit od problému, rozhodně však nenahradí konzervativní léčbu.