Vibratory.org Sexuální zdraví Aminokyseliny na zlepšení erekce

Aminokyseliny na zlepšení erekce

aktualizováno květen 2024
aminokyseliny-na-erekci.jpg
Aminokyseliny jsou významné pro řadu tělesných funkcí, některé z nich mohou zlepšit sexuální zdraví. L-arginin zvyšuje prokrvení erektilních tkání a pozitivně ovlivňuje erekci. L-citrulin se přeměňuje v těle na L-arginin a může tak také přispívat k zlepšení erekce.
Autor recenze:
Eva Krause,
Poslední úpravy:
květen 2024

Co jsou aminokyseliny

Aminokyseliny jsou označovány jako stavební prvky bílkovin. Jde tedy o malé části, ze kterých se skládají proteiny. Proto jsou nutné pro mnoho tělesných funkcí.

  • V našem těle se nachází 21 různých aminokyselin, které lze najít v mnoha potravinách, většinu si organismus dokáže vytvářet sám.
  • Nicméně 9 z nich je takzvaně esenciálních – nedokážeme si je vyrobit a je důležité je přijímat v potravinách.
  • Některé aminokyseliny mohou zlepšit průtok krve a krevní oběh, což je důležité pro dosažení a udržení erekce. Obecně lze říci, že jsou dvě nejdůležitější aminokyseliny pro erekci, a to L-arginin a L-citrulin.

L-arginin

L-arginin je semi-esenciální aminokyselina, což znamená, že si ji tělo umí vyrobit, ale produkce závisí na mnoha faktorech. Jde například o věk, psychickou a fyzickou zátěž. Někdy se tak může objevit nedostatek.

Malé množství argininu se nachází v ořechách, semenech a luštěninách. Nicméně pro zlepšení sexuálních funkcí je dobré užívat doplňky stravy, kde získáte v jedné chvíli vysoké množství argininu. Vždy je však vhodné to konzultovat se svým lékařem.

L-arginin zvyšuje produkci oxidu dusnatého, díky čemuž dochází k lepšímu prokrvení erektilních tkání. Zlepšuje tak schopnost udržet erekci a prodlužuje její trvání. Z výzkumů vyplývá, že tato aminokyselina má schopnost zlepšit erektilní funkci a také zvýšit hladinu testosteronu.

Mechanismus účinku

Arginin působí třemi hlavními způsoby:

  • zlepšuje průtok krve díky rozšíření cév (vazodilataci),
  • snižuje riziko srážení krve,
  • snižuje viskozitu (v podstatě tuhost) krve, která tak lépe proudí.

Tyto účinky jsou zajištěny zejména díky tomu, že arginin je nutný pro tvorbu oxidu dusnatého. Tato látka vysílá signál do okolní svaloviny – ta se uvolní, dochází k vazodilataci a zvyšuje se průtok krve. Oxid zároveň přispívá zdraví cév, jelikož brání nadměrnému rozvoji hladké svaloviny v cévách.

L-citrulin

L-citrulin je také aminokyselina. Nicméně v ledvinách dochází k jeho přeměně na zmíněný L-arginin. Přesto je však citrulin také užíván ve formě doplňku stravy. Arginin je totiž v těle rychle metabolizován. Oproti tomu odbourávání citrulinu trvá déle.

Arginin a Citrulin je vhodné užívat v kombinaci. Zatímco arginin již bude odbrourán, vytváří se nový z citrulinu. Tím prodloužíme efekt doplňku stravy.

Shrnutí

Aminokyseliny obecně hrají důležitou roli v našem organismu. Některé z nich, jako právě L-arginin a L-citrulin, mohou mít pozitivní vliv na sexuální výkonnost.

Díky zlepšení průtoku krve a prokrvení tkání lze snáze dosáhnout pevné erekce. Dostatek těchto látek je navíc důležitý i pro zdraví cév a celého organismu.